So here is what I scored…

Can you guess how much this all cost me???

So Here is my entire days worth of shopping. Whew, it was alot {but I drive 45 minutes to get to Target and Walgreens, so I do it all in one day, I am not lucky like some of you!} What I am excited about is being able to stock up on some food items!

So I saved a total of:$130.79! over 80% savings!

Spent Total Out Of Pocket {OOP}: $30.21

Retail Value of all: $161.00!!


  • 2 Wardley Betta Fish Foods {retail $1.97} paid $0.00
  • 1 pack of schick razors {retail $1.97} got $1.03 overage
  • 1 bag of Farm Fresh sandwich thingys {we ate them already} {retail $5.50} paid $3.50
  • 1 Knox Gelatin {retail $1.24} paid $0.00 got $2.76 overage
  • 1 drink $1.58

Total OOP: $1.29 retail value: $14.23

Toys R Us:2 Pictureka Games {retail $12.50-$15.00} paid $1.98 each retail value: $24.00


  • 4 Fur Fighters {retail $4.99} paid 0.00 each
  • 6 1.7 oz sized “travel” Old Spice Body Washes {retail $1.00} paid 0.00 OOP actually got $1.36 overage x 3
  • 1 Edge Travel shave gel {retails $1.74} paid .74
  • 2 Dove men’s 4 pack bar soap with bonus travel soap {retails $3.99} paid $1.24
  • 5 Special K bars {retail $2.50 each} paid .30 each!
  • 8 Keebler 100 calorie packs {retail $2.50 each} paid .54 each
  • 2 packs of Keebler cookies {retail $2.54 each} paid .94 each
  • 2 Uncrustables {retail $2.04} paid $1.04

Target Total OOP: {after giftcards}: $14.46 retail value: $89.80


  • 2 Goody Elastics {retail $3.99} paid .99
  • 1 Excedrin {retail $4.99} paid 0.00 {messed up this one! was supposed to get 2RR, didn’t have menstrual…ugh!}
  • 8 Mac N Cheese {my kids are going to love me!} {retail $2.50 each really?!?} paid $1.00
  • 1 camera my son used to take pictures {retail .99} paid 0.00 used RR worth: priceless- loved seeing what he took!

Walgreens total OOP: 10.46 retail value: 33.97

Disclosure: This post contains affiliate link which continue to keep this site free. See my disclosure policy here


  1. You amaze me! Sorry I never called you back yesterday. I didn’t make it home from work until after 6:30, and by then I was exhausted!! Hopefully we can shop again soon!

  2. Wow you did great!
    If I had that long of a drive to the stores I would die lol.
    Did you have to show the add for the fur fighters? At my store they were priced at 7.99 instead of 3.99$
    I even price checked it.
    But didnt bring my ad in so I didnt buy..oh well.

Leave a Reply