Reindeer Food Recipe

reindeer food poem



I wanted to think of something I could make or give my son’s class that wasn’t going to cost a fortune. Plus the school doesn’t allow “food” items to be brought in due to possible allergies. So I thought this idea was perfect!

I already had all the items in my cabinets but the cost would break down to less than $5 for a group of 12 or less or under $10 for a larger group.

Reindeer Food Items Needed Include:

  • Old Fashioned Oats $3
  • Clear or White “goodie” Bags $1-$2
  • Whatever sprinkles, glitter, or colored sugar you have on hand

Mix items together and spoon into bags. ย Feel free to click on the photo above to print the tag for you to use with your treats ๐Ÿ˜€ย 

Here is an image with 9 on a page, so you can print and cut them easier:

Click on this to open in a new tab the full size. Then you can print and cut

 

Click on image to print and cut 9 tags

Click on image to print and cut 9 tags

We made enough for 12 Children, but even if you had twice as many it should still be aย  good deal

OH P.S. my other child and friends daughter were fighting in the background –hope you can still see and hear ๐Ÿ˜‰

Disclosure: This post contains affiliate link which continue to keep this site free. See my disclosure policy here

Comments

  1. Soooo cute! Thinking about doing this for my son’s Sunday school class. And how nice to hear your house sounds a lot like mine! :)

Leave a Reply